Bydlení v centru města nebo na okraji? Jaké má (ne)výhody?

K rozhodnutí o změně stávajícího bydlení nás obvykle přivede větší životní změna. Třeba založení rodiny, změna zaměstnání nebo naopak odchod dětí z domova. Nejde ale jen o rozhodování mezi městem a venkovem, domem nebo bytem. Bydlení ve městě má mnoho forem a možností: jaká je ta nejlepší právě pro vás? Co si lidé, kteří už rozhodnutí udělali, nejčastěji pochvalují a na co si naopak stěžují?  

Cena nemovitosti

Finanční možnosti a případný rozpočet budou samozřejmě hlavním kritériem při rozhodování. Na druhou stranu porovnat bydlení v novostavbě v řadovém domě na okraji hlavního města s prostorným bytem v historickém centru, téměř stejné velikosti obytné plochy a za stejnou prodejní cenu, není vůbec jednoduché. Naše tipy jsme doplnili také o názory čtenářek z jedné internetové diskuze. 

Zahrádka, balkon nebo terasa 

V centru měst se nejčastěji setkáte s nabídkou bytů ve starší zástavbě, na periferii s panelovými byty nebo novými developerskými projekty. V nabídce se ale objevují i domy starší nebo v řadové zástavbě. Jedním z diskutovaných kritérií je možnost pobytu venku. Rodiče dětí se obvykle přiklánějí k volbě alespoň menší zahrádky, balkon ani terasa není totiž pro děti příliš bezpečná. 

Řadovka, i malá zahrádka je alespoň nějaká zahrádka. Šoupnete si tam nějakou tu velkou bedýnku na uskladnění věcí na ven, to nezabere místo a v létě bazének pro děti....s dětma je to dost zásadní rozdíl, oproti sebelepšímu balkonu...,” uvádí v internetové diskuzi jedna z maminek. 

Skladovací a parkovací prostory 

Starší zástavba v centru měst obvykle přináší komplikaci v podobě parkování, vlastní garáž je součástí bytu výjimečně. Výhodou starších domů ale bývají sklepní i půdní prostory. Každopádně při rozhodování zvažte také možnost parkování, existenci sklepu nebo jiných skladovacích prostor. Sportovní a sezónní vybavení přímo v pokoji a každodenní hledání parkování dokážou běžný život zkomplikovat. Na druhou stranu v centru měst je obvykle vše potřebné blízko a díky síti městské dopravy auto tak často není potřeba. 

Dojíždění 

Samozřejmě nikdo nemá rád. Pokud bydlíme sami nebo v páru, dají se nároky na dojíždění za prací nebo za zábavou snáze sjednotit. V rozhodování bude zásadní životní styl a koníčky. S příchodem dětí a založením rodiny ale může každodenní dojíždění a rozvážení dětí pěkně potrápit. Zabere spoustu času, ať už jde o přesun autem nebo hromadnou dopravou. 

“Z mých kamarádek, které šly za Prahu a byly z toho na mateřské nadšené, už jsou nejmíň tři zpátky. Po mateřské postupem času se začalo zajídat taxikaření, dojíždění, neustálé řešení všeho toho, kdo vyzvedne, kterým busem se vrátí…,” přidává zkušenost další čtenářka. 

Hluk a sousedské vztahy 

Souseda si sice vybrat nemůžete, ale trochu prověřit sousedské vztahy při rozhodování můžete. Zkrátka se ptejte. Na ulici, v domě, v okolí. Pokud zvažujete koupi bytu, zajímejte se také o spolupráci a komunikaci mezi sousedy a na práci správce domu. V domě máte největší klid a soukromí, v bytě se vždy určité míře kontaktu a spolupráci s ostatními obyvateli nevyhnete.  

Domácí mazlíčci, zájmy 

Nejen domácí mazlíčci, ale i jejich majitelé, ocení možnost dostupného venčení, blízkost přírody a volného proběhnutí. Proplétat se s pejskem centrem města nebo malým parčíkem uprostřed historické zástavby se časem opravdu omrzí. U pejsků platí dvojnásob, že by neměli být pro své majitele zátěží a naopak. A vaše koníčky mají na výběr správného bydlení taky vliv. Jste spíš sportovec, aktivní, často vyrážíte mimo domov, máte hodně sportovního vybavení? Asi se budete dívat po jiném bydlení než milovník kultury, nočního života nebo posezení v kavárnách. 

Porovnala bych hlavně dispozice bytu a řadovky a přihlédla také k životnímu stylu. Jestli máte např. pejska, tak raději řadovku, jestli jste pořád někde v luftu (lyže, kola, výlety), tak bych preferovala byt + úložné prostory na sportovní vybaveni. My bydlíme pět minut od autobusového i vlakového nádraží a to u nás bylo veliké plus, usnadnilo nám to dojíždění, stačí jedno auto, které prakticky nepoužíváme, protože všude chodíme pěšky. Tím ušetříme za benzín. Rádi si dojdeme v klídku ráno pro snídani do pekárny, já pak s kočárkem oběhnu malé obchůdky ve městě. Má to prostě také svoje kouzlo.”  

Úpravy a rekonstrukce 

Na závěr už jen upozorníme, že vás ve starší zástavbě nejspíš dříve či později nemine nějaká ta oprava nebo rekonstrukce. Pozor si dejte na památkové zóny a chráněné objekty. Některé stavební záměry a úpravy tak nemusí být vůbec možné. Ale také v panelových bytech není každá myšlenka realizovatelná. U novostaveb i straších nemovitostí se vyplatí přizvat ke kontrole technického stavu odborníka. Někdy s vidinou nízké ceny neodhadneme potřebné náklady na rekonstrukci a celkový rozpočet na nové bydlení může výrazně narůstat několik let.  

Samozřejmě jsme nevyčerpali všechna kritéria pro zvážení nového bydlení v centru větších měst a na periferii, zaměřili jsme se ale na ta někdy opomíjená. Vedle už zmíněných tak do svých úvah určitě zahrnete velikost, dispozice, umístění k světovým stranám, občanskou vybavenost v místě, kde se nemovitost nachází, budoucí vývoj lokality nebo existenci výtahu v případě bytu v horních patrech domu.

Poslední články

Úspěšný pronájem začíná správným výběrem nájemníka

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost? Nebo už se dokonce ozvali první zájemci? Pokud výběru nájemníka věnujete čas a energii, můžete si…

Pokračovat ve čtení

Prodej nemovitosti jako řešení dluhů? Jaký je rozdíl mezi dražbou, aukcí a výkupem nemovitosti

Dostali jste se do situace, kdy nezvládáte splácet všechny půjčky a platby, jejich výše dosahuje vysokých částek a jste majitelem nemovitosti?…

Pokračovat ve čtení

Dražba nemovitosti: 7 praktických tipů jak postupovat při dražbě nemovitosti.

Dražba nemovitosti představuje jednu z možností prodeje nebo koupě nemovitosti. Přesto je mezi prodávajícími i kupujícími spojena se strachem a obavami.…

Pokračovat ve čtení