Moderní bydlení v panelovém bytě za skvělou cenu

Jako u většiny ostatních nemovitostí i ceny panelových bytů v posledních letech rostou a bydlení v nich si znovu získává své fanoušky. Stále však oproti ostatním formám představuje levnější variantu vlastního bydlení. Každý zkrátka potřebuje ke spokojenému a šťastnému životu jiné podmínky. Navíc se naše potřeby v čase mění. Co člověk to jiné preference, ani názory na bydlení v panelovém bytě tak nejsou černobílé. Jaké výhody a nevýhody lidé, kteří bydleli nebo bydlí v panelových bytech, zmiňují?

Peníze

Nižší pořizovací cena a levnější provozní náklady. Pozornost je ale potřeba věnovat příspěvku do fondu oprav. Když panelový byt jednou pořídíte a zrekonstruujete, už je obvykle hotovo. U domu se pořád investuje, do zahrady, zdokonalování okolí nebo postupně chřadnoucích prvků (omítka, dřevěné prvky a krovy, úpravy a péče o zahradu a další). Pořízení rodinného domu tak pro některé rodiny znamená mnoho let bez dovolené a vzdání se světských radostí na úkor splácení, budování a neustálého zdokonalování domu a jeho okolí. Dům je zkrátka nikdy nekončící práce a investice.

Soukromí

U panelových bytů počítejte s větší koncentrací osob na jednom místě. Může to být spojeno s vyšším hlukem. Jsou však lidé, kteří si život bez komunity neumí představit, na dětství nebo pubertu strávenou se spoustou kamarádů “odvedle” nedají dopustit. A když zestárneme, mnohdy blízkost lidí, občas prohozené slovo a pomoc sousedů oceníme. Pokud se podíváme na některé rodinné domy v tzv. “satelitech”, nalepené jeden na druhý, nebo v blízkosti dálnic a hlavních tahů z a do měst, můžeme o tichosti a soukromí takového bydlení lehce pochybovat.

Životní období

Když “vylétneme z hnízda” a jsme na začátku kariéry, bydlení nám často více slouží jako noclehárna a netrávíme v něm tolik času. U panelových bytů v takovém období oceníme blízkost centra měst a zábavy. Ani s příchodem dětí nemusí být touha po vlastním domě se zahrádkou vždy jen výhodou. Na jednu stranu se založením rodiny a příchodem dětí oceníme vlastní zahradu, na straně druhé školka, paní doktorka a obchod doslova “za rohem” se taky hodí. Bazén na vlastní zahradě je sice fajn, ale ukazuje se, že po letech stojí spoustu peněz jeho udržování a koupat se často chodí více kamarádi než domácí.

Dostupnost služeb

Panelové byty a sídliště byly budovány s ohledem na dostupnost nejdůležitějších služeb a také pohodlného a rychlého přístupu do center měst a za prací. V panelovém bytě ve městě tak máme většinou vše po ruce: školy, školky, obchody, lékaře i napojení na veřejnou dopravu. Na vesnicích a v okrajových oblastech měst to tak nebývá. Dojíždění do práce, za lékaři, rozvoz dětí do škol, školek a kroužků může ukrojit velký kus času i nervů celé rodiny.

Mazlíčci

Zahrada versus byt tady jednoznačně nahrává body ve prospěch rodinného domu. U panelových bytů je potřeba zvážit přítomnost domácích mazlíčků také s ohledem na sousedy. Při plánování je pak dobré respektovat nejen živočišný druh, ale i nároky konkrétního zvířete. A zvážit možnosti okolí, například dostupnost parků a volné přírody pro venčení.

Čemu věnovat pozornost při koupi panelového bytu

  • Technický stav domu i bytu.
  • Právní stav.
  • Orientace a poloha bytu: hluk–pozor na prohlídky o víkendech a v dopoledních hodinách, kdy je pohyb osob i doprava v okolí menší; světové strany–zima/horko; patro–pod střechou horko v létě a prosakující vlhkost při dešti, nad sklepy vlhko a zima.
  • Druh vlastnictví bytu.
  • Jaké tam panují vztahy: zazvonit na pár sousedů nebo prohodit slovo se sousedy v okolí domu.
  • Okolí: parkování, dostupnost služeb, plánovaná výstavba, napojení na veřejnou dopravu.
  • Cena:odhad-zdarma.czumožní získat nestranný a nezávazný pohled na tržní cenu vybraného panelového bytu.

Bydlení v panelovém bytěpředstavuje i v dnešní době slušný standard vlastního bydlení s vynaložením rozumné sumy finančních prostředků. Ceny panelových bytů v porovnání s pořízením nového rodinného domu nebo bytu stále znamenají nižší vstupní investici. Při přemýšlení o vlastním bydlení v panelovém bytě je také možné zvážit určitý kompromis: panelový byt ve městě a k němu únik v podobě pořízení zahrádky, pozemku nebo chaloupky v přírodě, na venkově nebo za městem.

 

Poslední články

Bydlení v centru města nebo na okraji? Jaké má (ne)výhody?

K rozhodnutí o změně stávajícího bydlení nás obvykle přivede větší životní změna. Třeba založení rodiny, změna zaměstnání nebo naopak…

Pokračovat ve čtení

Úspěšný pronájem začíná správným výběrem nájemníka

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost? Nebo už se dokonce ozvali první zájemci? Pokud výběru nájemníka věnujete čas a energii, můžete si…

Pokračovat ve čtení

Prodej nemovitosti jako řešení dluhů? Jaký je rozdíl mezi dražbou, aukcí a výkupem nemovitosti

Dostali jste se do situace, kdy nezvládáte splácet všechny půjčky a platby, jejich výše dosahuje vysokých částek a jste majitelem nemovitosti?…

Pokračovat ve čtení