Na co se zaměřit v případě koupě panelového bytu - díl 1.

Při nákupu panelového bytu je technický stav samotného bytu i celého domu často podceňovanou skutečností. Přitom má na ceny panelových bytů zásadní vliv. Při koupi zdánlivě obyčejných věcí, například mobilních telefonů nebo počítačů, lidé pečlivě zkoumají technické parametry, recenze a doporučení odborníků. Koupě panelového bytu, která představuje investici v řádu statisíců až milionů, však často proběhne bez důkladného prověření technických parametrů. Čemu by měli kupující věnovat před koupí pozornost, aby se vyhnuli zbytečným starostem a koupi si včas rozmysleli nebo získali argumenty pro vyjednávání o nižší ceně panelového bytu?

Celkový stavebně-technický stav domu i bytu

Rozvody vody, elektřiny, plynu a druh vytápění. Stav zateplení, střechy a výtahů. Na první pohled revitalizovaný dům může mít jen vyměněná okna a zateplení. I malá prosakující skvrna v podkroví nebo prasklina v omítce má mnohdy cenu stovek tisíc i miliónů korun vydaných za následné opravy. O ceně za modernizaci výtahů nebo rozvodů v domě ani nemluvě. Informujte se na fungování a plány společenství vlastníků či družstva. Ptejte se na plánované investice a zůstatek ve fondu oprav. Zajímejte se o údržbu a stav společných prostor. Pokud bude dům vyžadovat opravy, budete je platit v rámci fondu oprav. Pokud nebyl dům mnoho let opravován, může to signalizovat neschopnost dohodnout se ve společenství vlastníků na nutných investicích. Prověření technického stavu bytu i domu se vyplatí svěřit odborníkům. Cena za odbornou technickou inspekci v řádu pár tisíců je s ohledem na možné starosti a dodatečné náklady zanedbatelná.

Zrekonstruovaný, částečně zrekonstruovaný nebo v původním stavu

Na tuto otázku pomůže odpovědět už zmíněné důkladné prověření technického stavu bytu odborníkem. Někdy se vyplatí pořídit na první pohled “ošklivý” byt v původním stavu před rekonstrukcí a díky vlastní rekonstrukci získat byt podle vlastních představ. Na druhou stranu kompletní přestavba není zanedbatelnou investicí, neobejdete se obvykle bez bouracích prací, výměny podlah, kuchyně, přestavby koupelny. Občas je nutné zasahovat nejen do příček, ale i do nosných konstrukcí-stěnových panelů. Případná rekonstrukce má i své formálně-legislativní požadavky. Než se do rekonstrukce pustíte, je dobré se informovat na stavebním úřadu a předejít případným nedorozuměním. Na druhou stranu u rekonstruovaných nebo částečně rekonstruovaných panelových bytů jsou velkým rizikem renovace prováděné předchozími majiteli bytů svépomocí a neodborně, v některých případech totiž mohou ohrozit bezpečnost celého domu a všech jeho obyvatel. Nebo jen snížit komfort bydlení. I když si majitelé bytu přizvou k rekonstrukci statika a projektanta, jde většinou o individuální řešení. Co se děje pod nebo nad panelovým bytem nemají tušení a pak i individuálně dobré řešení může jako celek představovat riziko.

Poloha a umístění bytu

Starší panelové zástavby jsou z pohledu akustických nedostatků problematické. Pozornost tak věnujte zejména přenosu hluku mezi byty a hluku způsobenému pohybem osob. Pokud vyrazíte na prohlídku o víkendu nebo v dopoledních hodinách, může být úsudek hodně ovlivněn. Problémem může být blízkost výtahové šachty, strojovny nebo hlavního vstupu do domu. Nepříjemným se může stát i přenos zápachu, například mezi kuřáckým a nekuřáckým bytem vlivem společných šachet. Poloha bytu vzhledem ke světovým stranám nebo umístění v domě má vliv na tepelně-vlhkostní poměry. Například plísně nebo kondenzace vlhkosti. A to hlavně u nezateplených nebo částečně zateplených domů. Nejčastější projevy těchto vad jsou pak viditelné v okolí oken a u balkonových a lodžiových konzol. Byty pod střechou mohou trpět vysokými teplotami v létě, byty v přízemí “nad sklepy” zase chladem a zvýšenými nároky na vytápění.

TIP:Někteří stavebníci při poloprofesionálních opravách vychází ze zkušeností s opravami zděných staveb, ale ty mají jiné parametry než panelové. Například ve zděných domech obvykle platí, že stěna slabší než 15 centimetrů je příčka, v některých typech paneláků mají i zdi s tloušťku pouhých 10 centimetrů nosnou funkci. Jejich statické působení není pro laika snadné určit, některé plní funkci nosnou a jiné zajišťují objekt jako celek.

I ceny panelových bytůmají svá úskalí. Proto v případě koupě panelového bytu nepodlehněte emocím, vedle obrázků a snů o nákupech vybavení (a co si budeme povídat, zejména ženy už při prvních fotografiích inzerovaného panelového bytu začínají hypotetické „hnízdo“ zabydlovat) nejprve nechejte vládnout rozum nad srdcem. A přizvěte k vlastnímu rozumu odborníky. Před zahájením jednání o vybraném panelovém bytě vám pomůže nestranná a nezávazná on-line kalkulačkaOdhad-zdarma.cz.

Poslední články

Bydlení v centru města nebo na okraji? Jaké má (ne)výhody?

K rozhodnutí o změně stávajícího bydlení nás obvykle přivede větší životní změna. Třeba založení rodiny, změna zaměstnání nebo naopak…

Pokračovat ve čtení

Úspěšný pronájem začíná správným výběrem nájemníka

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost? Nebo už se dokonce ozvali první zájemci? Pokud výběru nájemníka věnujete čas a energii, můžete si…

Pokračovat ve čtení

Prodej nemovitosti jako řešení dluhů? Jaký je rozdíl mezi dražbou, aukcí a výkupem nemovitosti

Dostali jste se do situace, kdy nezvládáte splácet všechny půjčky a platby, jejich výše dosahuje vysokých částek a jste majitelem nemovitosti?…

Pokračovat ve čtení