Prodej nemovitosti jako řešení dluhů? Jaký je rozdíl mezi dražbou, aukcí a výkupem nemovitosti

Dostali jste se do situace, kdy nezvládáte splácet všechny půjčky a platby, jejich výše dosahuje vysokých částek a jste majitelem nemovitosti? Myšlenky o jejím prodeji představují jedno z možných řešení. Samozřejmě je nejlepší takové situaci předcházet, nezadlužovat se a mít rezervy. Ale život je mnohem složitější a ztráta práce nebo zdraví překvapila už mnoho z nás. Pokud už tedy na prodej nemovitosti jako řešení dluhů pomýšlíte, jaké máte vůbec možnosti? 

Čím dříve, tím lépe

Zkrátka a dobře čím dříve začnete celou situaci řešit, tím více možností budete mít. A také vás bude případné řešení stát méně peněz. S každou nezaplacenou splátkou rostou sankce, pokuty, úroky a v nejhorším případě i náklady soudních řízení a exekutorů. Z tisícikoruny je rázem desetitisícový dluh. Pod tlakem navíc můžete udělat nesprávné nebo ne nejlepší rozhodnutí. Různé nedůvěryhodné společnosti i jednotlivci právě na této “tísni” postavily své neférové podnikání.  

Výše dluhů a hodnota nemovitosti

Jednodušší je situace v případě, že vlastníte nemovitostí více. Například rekreační nemovitost nebo zahradu a ještě nemovitost pro vlastní bydlení. Někde zkrátka bydlet musíte. Podle situace zvažte i zapojení rodiny. Možná někdo z blízkých příbuzných žije sám ve velkém domě, ať už jde o děti nebo rodiče. Určitě si pak ověřte u nezávislého odborníka hodnotu nemovitosti. Třeba i všech nemovitostí v rámci rodiny. V dnešní době lze získatodhad ceny nemovitostion-line a zcela zdarma. Vedle prodeje nemovitosti zvažte i řešení v podobě dlouhodobého pronájmu (patra v domě, které funguje jako samostatná bytová jednotka, chalupy, zahrady). Tento dlouhodobý pronájem u některých částek může pokrýt například splátku na konsolidaci dluhů. 

Prodej nemovitosti majitelem

Pokud jste zvážili všechny možnosti, vyhodnotili prodej jako vhodné řešení a máte po prodeji kde bydlet, je nejlepší cestou pustit se do prodeje nemovitosti. Poptávka je stále velká a když situaci řešíte včas, máte na prodej nemovitosti dostatek času. Jaké máte možnosti? 

Prodej nemovitosti "na vlastní pěst"

Má své výhody i nevýhody. V situaci, kdy už přeci jen víte, že prodejem řešíte svou nelehkou životní situaci, může prodej na vlastní pěst trvat déle a s hlavou plnou starostí snadno na něco důležitého zapomenete. Také nemusíte prodat nemovitost za nejlepší cenu. Pokud už se pro takový prodej rozhodnete, alespoň právní záležitosti svěřte odborníkům (příprava smluv, úschova peněz a další). 

Prodej nemovitosti s realitním odborníkem

Svěřit prodej do rukou skutečnéhorealitního odborníkaznamená určitě méně starostí. Pomůže s celou transakcí, od správné prezentace vaší nemovitosti, její inzerce, přes smlouvy, zajištění bezpečného převodu peněz, až po předání nemovitosti novým majitelům. Navíc vám může pomoci svou konzultací už ve fázi prvních úvah o prodeji. Setkává se s mnoha životními situacemi svých klientů, má nadhled a mnohdy zkušenost s řešením, které by vás ani nenapadlo. 

Dobrovolná dražba nemovitosti

Tato forma není u nás při prodeji nemovitosti příliš využívána. Řídí se zákonem o veřejných dražbách a je svázána řadou pravidel. Od zájemců o koupi se vybírá dražební jistota a každý zájemce se musí předem přihlásit nebo registrovat a ověřit svoji totožnost. V den dražby zájemci přihazují cenu a dražbu vyhraje ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Vítěz dražby má povinnost do stanoveného data uhradit kupní cenu, když nezaplatí, dražební jistota mu propadne. To jsou jen některé z důvodů, proč mezi kupujícími není koupě nemovitosti v dražbě tak vyhledávána. Dalšími jsou obavy a neznalost procesu dražby a jak v něm postupovat. 

Aukce nemovitosti

Může být zajímavou možností prodeje, pokud očekáváte více zájemců. Neřídí se tak přísnými pravidly jako dražba a pro kupující je spravedlivější. Zájemci nemusí skládat finanční jistotu, nesepisují přihlášky, ani se nikam neregistrují. Jen pošlou závaznou nabídku ke koupi. Pokud to pořadatel aukce umožní, mohou předkládat prodávajícímu další podmínky koupě nemovitosti. Vedle ceny mohou navrhovat i podmínky o termínu zaplacení kupní ceny, zanechání vybavení, ale také k termínu vystěhování. Je zcela na vás, pro kterou nabídku se rozhodnete. Můžete i všechny nabídky odmítnout, pokud to pravidla aukce dovolují. Někdy může být výhodnější nabídka za jinou než nejvyšší cenu. Pokud například potřebujete v prodávané nemovitosti nějaký čas bydlet a kupující to ve své nabídce uvede. Organizaci aukce určitě svěřte odborníkům, i při jejím průběhu se dá udělat spousta chyb.  

Nedobrovolná dražba nemovitosti

Řídí se stejným zákonem a má téměř stejná pravidla jako dražba dobrovolná. Hlavním rozdílem je skutečnost, že navrhovatelem není majitel nemovitosti. K jejímu uspořádání nejčastěji dochází na návrh exekutora, insolvenčního správce nebo třeba finančního úřadu. Bývá obvykle poslední možností, jak mohou věřitelé vymáhat svou pohledávku. Dalším rozdílem je odlišný dopad úspěšně ukončené dražby na zástavní právo, věcná břemena a další práva třetích osob, která jsou s nemovitostí spojena. Komunikujte s věřiteli, už při prvních signálech zhoršené situace doma přemýšlejte o možných řešeních, jak situaci řešit aktivně a včas, aby k nedobrovolné dražbě nedošlo.  

Výkup nemovitosti

V posledních letech se na trhu objevila řada společností, které nabízejí tzv. “výkup nemovitosti”. Nejde však o žádný speciální druh prodeje. Jsou to obvykle firmy, které se postaví do role kupujícího s cílem následně nemovitost dále prodat, samozřejmě se ziskem. V jejich nabídce najdete i možnost dlouhodobého pronájmu, společnost tedy vaši nemovitost koupí, ale můžete v ní dále bydlet a někdy máte dokonce možnost ji kdykoliv koupit zpět.

Každopádně se velmi pečlivě zajímejte nejen o danou společnost, ale i všechny podmínky "výkupu nemovitostí". Nenechejte na sebe “tlačit” a nepodlehněte na první pohled zdánlivě atraktivní nabídce. Vyplatí se na jednání přizvat někoho nestranného, ke komu máte důvěru. Všechny návrhy smluv a podmínek prostudujte předem. Je naprosto fér požadovat v podnikání za poskytovanou službu marži a samozřejmě je na trhu i řada profesionálních firem. V tomto případě navíc získáváte peníze z prodeje velmi rychle a nemusíte čekat, až se objeví zájemce. Obvykle však získáte méně prostředků než v případě prodeje skutečným zájemcům. Pokud je pro vás rychlost v dané situaci zásadní, pak může být výkup dobrou volbou, navíc se zachováním stávajícího bydlení v prodané nemovitosti. Samozřejmě nechceme házet všechny společnosti "do jednoho pytle”, ale obezřetnost v případě "výkupu nemovitosti" je vždy na místě. 

Poslední články

Bydlení v centru města nebo na okraji? Jaké má (ne)výhody?

K rozhodnutí o změně stávajícího bydlení nás obvykle přivede větší životní změna. Třeba založení rodiny, změna zaměstnání nebo naopak…

Pokračovat ve čtení

Úspěšný pronájem začíná správným výběrem nájemníka

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost? Nebo už se dokonce ozvali první zájemci? Pokud výběru nájemníka věnujete čas a energii, můžete si…

Pokračovat ve čtení

Dražba nemovitosti: 7 praktických tipů jak postupovat při dražbě nemovitosti.

Dražba nemovitosti představuje jednu z možností prodeje nebo koupě nemovitosti. Přesto je mezi prodávajícími i kupujícími spojena se strachem a obavami.…

Pokračovat ve čtení