Realitní kancelář je třeba si prověřit. Zaměřte se i na její makléře

Pokud se chystáte prodat či pronajmout svoji nemovitost, je třeba si k tomu přizvat správného partnera. Jenže vybrat realitní kancelář není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Jak na to?

realitní kancelář

V první řadě by měla realitní kancelář jednat otevřeně ohledně ceny – to znamená, že by měla transparentně komunikovat, kolik a za co zaplatíte, rozhodnete-li se jejích služeb využít. Zároveň by vám měla vysvětlit, jak bude při hledání zájemců postupovat, jaké smlouvy bude třeba podepsat a kdy můžete čekat první výsledky. Je také samozřejmostí, že by vám měli její odborníci v případě jakýchkoliv nejasností, např. ohledně smluv nebo úschovy peněz, vše ochotně a srozumitelně vysvětlit.

V neposlední řadě by vám měla realitní kancelář být schopná navrhnout i prodejní cenu či optimální výši nájmu. Doporučení si pak můžete ověřit také v naší online kalkulačce Odhad-zdarma.cz – bezplatně, rychle a bez nutnosti vkládání osobních údajů.

Realitní kancelář, to jsou hlavně její makléři

Při výběru realitní kanceláře je rozhodujícím faktorem zejména kvalita a odbornost jejích pracovníků, tedy realitních makléřů. Právě makléř totiž ovlivní, zda najdete vhodného zájemce, a jak rychle, hladce a úspěšně celá nemovitostní transakce proběhne.

Rozhodně je tedy na místě vybírat i podle makléřů, kteří v kanceláři pracují. „Známá značka realitní kanceláře nemusí být vždy zárukou kvality konkrétního makléře, který má o klienta pečovat. Určitě proto doporučuji vyžádání referencí na konkrétního makléře a vyhledání informací o makléři na internetu,“ komentuje Ing. Jan Hájek, odborník Quantum reality – Realitní kancelář Praha.

Lokální a celorepubliková realitní kancelář

Určitě vás už napadlo, že nejlepší bude využít služeb některé z velkých, hojně propagovaných realitních kanceláří. Ovšem nenechte se zmýlit. Realitní kancelář s celorepublikovou působností sice může být dobrou volbou, leckdy však můžete narazit. Pokrytí totiž často funguje na principu franchisingu. Reálně tento typ realitní kanceláře funguje tak, že má každá pobočka jiného majitele, který své aktivity zastřešuje známou obchodní značkou. A přestože v podmínkách zastoupení jsou zpravidla definované nároky na udržení kvality služeb a dobrého jména, je otázkou, zda se ji vždy daří udržet také v praxi.

Pro realitní kancelář je rozhodující znalost místního trhu

Jednou z největších předností realitní kanceláře je kromě spolehlivého servisu a kvalitně zpracovaných smluv především znalost místního realitního trhu. Přičemž tuto znalost si makléři realitní kanceláře osvojují dlouhodobě. Právě díky dlouhodobé znalosti místního prostředí dobře vědí, jaké možnosti poskytuje i bezprostřední okolí dané nemovitosti nebo jaké jiné nemovitosti jsou poblíž k dispozici.

Tento přehled je důležitý, neboť pro správné posouzení prodeje konkrétní nemovitosti hraje budoucí vývoj dané lokality velkou roli. Realitní makléř, který zná svůj trh, bude vždy dobře vědět, jaké výhody či nevýhody má bydlení v dané lokalitě nejen dnes, ale také v horizontu několika příštích měsíců nebo let. 

Poptejte reference od svých známých

Pokud vaši známí nedávno využili služeb realitní kanceláře či konkrétního makléře, o kterého se zajímáte, můžete se jich zkusmo poptat na jejich názor. Odpověď vám opět může napovědět, zda máte tu čest se skutečným profesionálem, který svůj trh opravdu dobře zná.

Zjistěte si, jaké má makléř zkušenosti

To nejcennější, co vám makléř může poskytnout, jsou jeho (ideálně dlouholeté) zkušenosti. Začínající makléři sice zpravidla prvních několik let v oboru teprve zkušenosti získávají, to však automaticky nemusí znamenat problém. Většinou totiž mají podporu ze strany zkušeného makléře – kolegy, který jejich kroky koriguje, a se kterým mohou zkonzultovat vše, čím si nejsou docela jisti.

„Pokud prodáváte nemovitost, zeptejte se, jaké nemovitosti makléř v nedávné době prodával. Nejlepší pro vás bude někdo, kdo má zkušenosti s prodejem nemovitostí podobných té vaší,“ radí Ing. Daniel Hanzal, makléř realitní kanceláře Quantum reality.

Napovědět vám také může to, co má makléř v současnosti v nabídce. Jedná se převážně o nemovitosti podobající se té vaší? Skvěle, pak budete v dobrých rukou. Nabízí výhradně kancelářské prostory, zatímco vy hledáte nájemce do své garsonky? Pak bude lepší oslovit jiného makléře. Zjistěte si také, jaké množství nemovitostí má aktuálně na starosti. Podle toho lze odhadnout, zda bude mít spolupráci s vámi dostatek času. 

Realitní kancelář a její „skutečné“ reference

Pro solidní realitní kancelář je v dnešní době samozřejmostí, že má na svých webových stránkách zveřejněné reference. Někteří lidé jim nedůvěřují, nicméně jednoduchým průzkumem lze zjistit, zda jsou skutečné. Zcela nevěrohodné mohou být například reference z neaktivních profilů na sociálních sítích.

Pravda je taková, že vyloženě negativní reference od nespokojených zákazníků si nejspíš na web nikdo nevystaví. Pokud však má realitní kancelář pozitivních referencí dostatek a naznačují tedy dlouhou a spolehlivou historii, odvádí její makléři patrně dobrou práci.

Poslední články

Bydlení v centru města nebo na okraji? Jaké má (ne)výhody?

K rozhodnutí o změně stávajícího bydlení nás obvykle přivede větší životní změna. Třeba založení rodiny, změna zaměstnání nebo naopak…

Pokračovat ve čtení

Úspěšný pronájem začíná správným výběrem nájemníka

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost? Nebo už se dokonce ozvali první zájemci? Pokud výběru nájemníka věnujete čas a energii, můžete si…

Pokračovat ve čtení

Prodej nemovitosti jako řešení dluhů? Jaký je rozdíl mezi dražbou, aukcí a výkupem nemovitosti

Dostali jste se do situace, kdy nezvládáte splácet všechny půjčky a platby, jejich výše dosahuje vysokých částek a jste majitelem nemovitosti?…

Pokračovat ve čtení