Rekonstrukce panelového bytu - jak postupovat a na co si dávat pozor

Plánujete rekonstrukci panelového bytu? Panelové byty tvoří v České republice téměř třetinu všech dostupných bytů. Přestože technologie v době jejich výstavby neodpovídala současným požadavkům jak po funkční, tak estetické stránce, už několik let ztrácí panelové byty pověst “popelky” mezi dostupnými možnostmi vlastního bydlení. Díky modernizacím a revitalizacím panelových domů a také díky širokým možnostem přizpůsobit si byt podle sebe. Přinášíme praktické tipy, kterým stojí za to věnovat před i během rekonstrukce panelového bytu pozornost.

Před zahájením rekonstrukce panelového bytu

 • Plánujte."Hurá systém" vás může stát hodně nervů i peněz. Unáhlené rozhodnutí může znamenat komplikace v průběhu samotné realizace nebo s postupem času přestane řešení vyhovovat vašim měnícím se požadavkům.
 • Nepodlehněte trendům.V bytě budete bydlet mnoho let, měl by být především funkční a praktický, nejen hezký pro fotky na Facebook a Instagram. Myslete nejen na módní trendy, ale i svou budoucnost, počet obyvatelů a uživatelů bytu, jejich individuální požadavky vzhledem k věku, zdraví, zaměstnání a koníčkům.
 • Internetové diskuze a poradnyjsou dobrým zdrojem chyb druhých, které už vy nemusíte opakovat. Pokud v domě někdo ze sousedů rekonstrukci prováděl, kupte čokoládu nebo víno a vyrazte ho vyzpovídat. 
 • Náhradní ubytováníse může hodit. I když nás to často nenapadne, větší zásahy v bytě znemožní nebo znepříjemní jeho užívání. Pokud jste hodně časově vytížení, máte děti, pracujete z domova, zvažte i možnost náhradního bydlení a rozdělení rolí v dohlídkách nad probíhající rekonstrukcí a péčí o děti. 
 • Načasování. Některé práce nemají rády teplo nebo naopak zimu. Svou roli může hrát i vytíženost a dostupnost případných řemeslníků. 
 • Pomoc odborníků. Samotný návrh a projekt rekonstrukce můžete svěřitarchitektovi.Pomůže vám vyhnout se všem zmíněným chybám při plánování a navrhnout praktické, účelné a estetické řešení. Pokud plánujete “bourat”, vždy přizvětestatika. Jedině odborník dokáže zhodnotit zásahy do konstrukcí domu a bytu.

Rozpočet a rezervy

 • Rozpočet.Stanovit skutečnou výši výdajů na rekonstrukci, tedy její rozpočet, není jednoduché. Při realizaci rekonstrukce svépomocí proveďte průzkum trhu a zjistěte ceny práce, materiálu, zařízení, nářadí, nezapomeňte na odvoz odpadu nebo závěrečný úklid. Jestliže zjistíte, že jste kvůli financím nuceni dělat kompromisy, zejména v kvalitě materiálu a vybavení, zvažte odložení celé rekonstrukce. Pokud plánujte využítúvěr, dobře se seznamte s jeho možnostmi a podmínkami. Nejen pro jeho získání, ale u účelových úvěrů i pro jeho čerpání.  
 • Rezervy. Není nic příjemného, když v průběhu rekonstrukce dojdou peníze. V případě menších i větších rekonstrukcí panelových bytů se vždy nějaký neočekávaný výdaj objeví. Mějte k dispozici minimálně 10ti až 20iprocentní rezervu z celkového rozpočtu rekonstrukce. A nejde jen o finance, do rezerv zahrňte i čas. Zejména pokud jde o rozsáhlejší rekonstrukci, může vás nebo řemeslníky vždy něco překvapit a pokud má být výsledná práce kvalitně provedena, může se realizace zkrátka prodloužit. 

Realizace rekonstrukce panelového bytu

 • Svépomocí,s řemeslníky nebo firmou “na klíč”?Přestože cena práce tvoří asi třetinu celkového rozpočtu rekonstrukce, pustit se do ní na vlastní pěst dobře zvažte. Neodborné zásahy v panelových bytech mohou vést k dodatečným výdajům na opravy, ale nejsou výjimkou ani zásahy s vážnými dopady na zdraví obyvatel bytu nebo celého domu. Zhodnotit technologické postupy používané pro výstavbu daného panelového bytu a potřebné pro jeho rekonstrukci není jednoduché. Pokud realizaci svěříte jednotlivým řemeslníkům, hodně času a energie vám zabere jejich výběr, plánování, koordinace a kontrola jejich práce. Nevýhodou může být i nejasná odpovědnost v případě chyb a potíží. Profesionální firma nese za celou rekonstrukci odpovědnost, od plánování, přes průběh až po řešení případných stížností a oprav. Tato varianta je asi nejjednodušší, nejrychlejší a s nejmenším rizikem chyb. 
 • Povolení k rekonstrukci panelového bytu vychází ze stavebního zákona a z toho, jak rozsáhlé práce budete realizovat, zda budou nebo nebudou zasahovat do nosných konstrukcí a zda bude nebo nebude potřeba vyjádření dalších institucí. Stavební zákon rozlišuje tři režimy: rekonstrukce bez stavebního povolení nebo ohlášení, se stavebním ohlášením a do třetice se stavebním povolením. 
 • Projekt.Vyžaduje-li rekonstrukce stavební ohlášení nebo stavebního povolení, pro samotnou realizaci musíte vyhotovit projekt/projektovou dokumentaci. Nepleťte si ji s často užívaným pojmem studie, která je obvykle jen základním návrhem z pohledu dispozic a zařízení panelového bytu.  
 • Souhlas SVJ, družstva nebo sousedů. Součástí stavebního ohlášení i povolení je získání souhlasu SVJ, družstva a dotčených sousedů. I v případě, že plánujete jen menší úpravy bez nutnosti povolení stavebního úřadu, je v rámci dobrých sousedských vztahů dobré na probíhající práce ve vašem bytě sousedy upozornit a plánovat je tak, aby ovlivnily jejich život co nejméně. 

Ať už se rekonstrukce panelového bytu uskuteční se zapojením řemeslníků nebo vlastními silami, případně ji svěříte odborné firmě, i známé rčení “dvakrát měř, jednou řež” doporučujeme ještě vylepšit. “Pětkrát plánuj, třikrát měř a jednou řež” je v případě rekonstrukce panelového bytu základem úspěchu. Když vše předem dobře promyslíte a naplánujete, máloco vás po zahájení rekonstrukce nepříjemně překvapí. 

Poslední články

Bydlení v centru města nebo na okraji? Jaké má (ne)výhody?

K rozhodnutí o změně stávajícího bydlení nás obvykle přivede větší životní změna. Třeba založení rodiny, změna zaměstnání nebo naopak…

Pokračovat ve čtení

Úspěšný pronájem začíná správným výběrem nájemníka

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost? Nebo už se dokonce ozvali první zájemci? Pokud výběru nájemníka věnujete čas a energii, můžete si…

Pokračovat ve čtení

Prodej nemovitosti jako řešení dluhů? Jaký je rozdíl mezi dražbou, aukcí a výkupem nemovitosti

Dostali jste se do situace, kdy nezvládáte splácet všechny půjčky a platby, jejich výše dosahuje vysokých částek a jste majitelem nemovitosti?…

Pokračovat ve čtení