Plánujete rekonstrukci panelového bytu? Panelové byty tvoří v České republice téměř třetinu všech dostupných bytů. Přestože technologie v době jejich výstavby neodpovídala současným požadavkům jak po funkční, tak estetické stránce, už několik let ztrácí panelové byty pověst “popelky” mezi dostupnými možnostmi vlastního bydlení. Díky modernizacím a revitalizacím panelových domů a také díky širokým možnostem přizpůsobit si byt podle sebe. Přinášíme praktické tipy, kterým stojí za to věnovat před i během rekonstrukce panelového bytu pozornost.
Před zahájením rekonstrukce panelového bytu
- Plánujte."Hurá systém" vás může stát hodně nervů i peněz. Unáhlené rozhodnutí může znamenat komplikace v průběhu samotné realizace nebo s postupem času přestane řešení vyhovovat vašim měnícím se požadavkům.
- Nepodlehněte trendům.V bytě budete bydlet mnoho let, měl by být především funkční a praktický, nejen hezký pro fotky na Facebook a Instagram. Myslete nejen na módní trendy, ale i svou budoucnost, počet obyvatelů a uživatelů bytu, jejich individuální požadavky vzhledem k věku, zdraví, zaměstnání a koníčkům.
- Internetové diskuze a poradnyjsou dobrým zdrojem chyb druhých, které už vy nemusíte opakovat. Pokud v domě někdo ze sousedů rekonstrukci prováděl, kupte čokoládu nebo víno a vyrazte ho vyzpovídat.
- Náhradní ubytováníse může hodit. I když nás to často nenapadne, větší zásahy v bytě znemožní nebo znepříjemní jeho užívání. Pokud jste hodně časově vytížení, máte děti, pracujete z domova, zvažte i možnost náhradního bydlení a rozdělení rolí v dohlídkách nad probíhající rekonstrukcí a péčí o děti.
- Načasování. Některé práce nemají rády teplo nebo naopak zimu. Svou roli může hrát i vytíženost a dostupnost případných řemeslníků.
- Pomoc odborníků. Samotný návrh a projekt rekonstrukce můžete svěřitarchitektovi.Pomůže vám vyhnout se všem zmíněným chybám při plánování a navrhnout praktické, účelné a estetické řešení. Pokud plánujete “bourat”, vždy přizvětestatika. Jedině odborník dokáže zhodnotit zásahy do konstrukcí domu a bytu.
Rozpočet a rezervy
- Rozpočet.Stanovit skutečnou výši výdajů na rekonstrukci, tedy její rozpočet, není jednoduché. Při realizaci rekonstrukce svépomocí proveďte průzkum trhu a zjistěte ceny práce, materiálu, zařízení, nářadí, nezapomeňte na odvoz odpadu nebo závěrečný úklid. Jestliže zjistíte, že jste kvůli financím nuceni dělat kompromisy, zejména v kvalitě materiálu a vybavení, zvažte odložení celé rekonstrukce. Pokud plánujte využítúvěr, dobře se seznamte s jeho možnostmi a podmínkami. Nejen pro jeho získání, ale u účelových úvěrů i pro jeho čerpání.
- Rezervy. Není nic příjemného, když v průběhu rekonstrukce dojdou peníze. V případě menších i větších rekonstrukcí panelových bytů se vždy nějaký neočekávaný výdaj objeví. Mějte k dispozici minimálně 10ti až 20iprocentní rezervu z celkového rozpočtu rekonstrukce. A nejde jen o finance, do rezerv zahrňte i čas. Zejména pokud jde o rozsáhlejší rekonstrukci, může vás nebo řemeslníky vždy něco překvapit a pokud má být výsledná práce kvalitně provedena, může se realizace zkrátka prodloužit.
Realizace rekonstrukce panelového bytu
- Svépomocí,s řemeslníky nebo firmou “na klíč”?Přestože cena práce tvoří asi třetinu celkového rozpočtu rekonstrukce, pustit se do ní na vlastní pěst dobře zvažte. Neodborné zásahy v panelových bytech mohou vést k dodatečným výdajům na opravy, ale nejsou výjimkou ani zásahy s vážnými dopady na zdraví obyvatel bytu nebo celého domu. Zhodnotit technologické postupy používané pro výstavbu daného panelového bytu a potřebné pro jeho rekonstrukci není jednoduché. Pokud realizaci svěříte jednotlivým řemeslníkům, hodně času a energie vám zabere jejich výběr, plánování, koordinace a kontrola jejich práce. Nevýhodou může být i nejasná odpovědnost v případě chyb a potíží. Profesionální firma nese za celou rekonstrukci odpovědnost, od plánování, přes průběh až po řešení případných stížností a oprav. Tato varianta je asi nejjednodušší, nejrychlejší a s nejmenším rizikem chyb.
- Povolení k rekonstrukci panelového bytu vychází ze stavebního zákona a z toho, jak rozsáhlé práce budete realizovat, zda budou nebo nebudou zasahovat do nosných konstrukcí a zda bude nebo nebude potřeba vyjádření dalších institucí. Stavební zákon rozlišuje tři režimy: rekonstrukce bez stavebního povolení nebo ohlášení, se stavebním ohlášením a do třetice se stavebním povolením.
- Projekt.Vyžaduje-li rekonstrukce stavební ohlášení nebo stavebního povolení, pro samotnou realizaci musíte vyhotovit projekt/projektovou dokumentaci. Nepleťte si ji s často užívaným pojmem studie, která je obvykle jen základním návrhem z pohledu dispozic a zařízení panelového bytu.
- Souhlas SVJ, družstva nebo sousedů. Součástí stavebního ohlášení i povolení je získání souhlasu SVJ, družstva a dotčených sousedů. I v případě, že plánujete jen menší úpravy bez nutnosti povolení stavebního úřadu, je v rámci dobrých sousedských vztahů dobré na probíhající práce ve vašem bytě sousedy upozornit a plánovat je tak, aby ovlivnily jejich život co nejméně.
Ať už se rekonstrukce panelového bytu uskuteční se zapojením řemeslníků nebo vlastními silami, případně ji svěříte odborné firmě, i známé rčení “dvakrát měř, jednou řež” doporučujeme ještě vylepšit. “Pětkrát plánuj, třikrát měř a jednou řež” je v případě rekonstrukce panelového bytu základem úspěchu. Když vše předem dobře promyslíte a naplánujete, máloco vás po zahájení rekonstrukce nepříjemně překvapí.