Úspěšný pronájem začíná správným výběrem nájemníka

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost? Nebo už se dokonce ozvali první zájemci? Úspěšný pronájem nemovitosti se bez dobrého výběru nájemníka zkrátka neobejde. Je základem bezproblémových a dobrých vztahů do budoucna, nejen mezi majitelem nemovitosti a nájemníkem, ale i všemi obyvateli domu a případnými sousedy. Pokud výběru nájemníka věnujete čas a energii, můžete si ušetřit spoustu starostí. A zdaleka nejde jen o případné “nezaplacení” nájemného. Jak správně vybrat mezi mnoha zájemci toho pravého a čemu při výběru věnovat pozornost? 

Pronájem a zákaz diskriminace

Platné právo vás nijak neomezuje v tom, komu budete byt nebo dům pronajímat. Můžete se svobodně rozhodnout a své rozhodnutí nemusíte vůbec zdůvodňovat. Nesmíte však zájemce o pronájem nemovitosti diskriminovat. Při výběru nájemníků platí zákaz diskriminace na základě rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry nebo světového názoru.  

Dávejte si na to pozor už při psaní inzerátu a také při veškeré komunikaci se zájemci. Text inzerátu “Pronajmu byt 1+kk mladé ženě” nebo “Pronajmu byt studentům” už může být z pohledu diskriminace problémový.  

Protože nejste povinni zdůvodňovat, proč jste si vybrali toho či onoho zájemce, skutečnost o zamítnutí prostě všem nevyhovujícím zájemcům pouze oznamte. Chcete-li předejít zbytečnému napětí, už na začátku avizujte oznámení písemně, třeba na e-mail nebo formou "sms". Vyhnete se nutnosti cokoliv vysvětlovat z očí do očí. Postačí prostá věta “Dobrý den, pro pronájem našeho bytu jsme vybrali jiného zájemce. Děkuji za Váš zájem a přeji úspěšné hledání”.  

Praktické tipy pro pronájem a výběr nájemníka 

  • Všem zájemcům můžete hned po projevení zájmu o vaši nemovitost poslat několik otázek k vyplnění, získáte tak první informace o potenciálním nájemníkovi a náskok v jejich prověření. Zájemce samozřejmě může vyplnění odmítnout, ale i to už je pro vás důležitá informace pro rozhodování.  
  • Díky dotazníku získáte základní informace o zájemci: jméno, příjmení, trvalé bydliště, ale také s kým chce nájemník bydlet, jak dlouho chce nemovitost užívat, zda pracuje nebo studuje a zda chová nějaké domácí mazlíčky. Ty mu sice nemůžete zakázat, ale zároveň nejste povinni zdůvodňovat odmítnutí.  
  • Jakmile znáte základní informace, můžete ještě před setkáním a prohlídkou ověřit jejich pravdivost. Trvalé bydliště, existenci zaměstnavatele nebo podnikání, evidenci v rejstříku dlužníků a insolvencí - to vše už dnes ověříte z veřejných zdrojů. O běžném životě zájemce napoví jeh profily na sociálních sítích.  
  • Při osobním setkání nebo během prohlídky si všímejte chování a neváhejte se ptát na důvod stěhování, informace o práci nebo podnikání, plánech do budoucna, zájmech a koníčcích. Také si vždy se zájemci ujasněte podmínky pronájmu, včetně ceny. Neuzavírejte žádné dohody ani nedávejte příslib. Mějte na paměti, že se můžete svobodně rozhodnout. Nejste povinni ani respektovat pořadí přihlášení zájemců. Zájemce tak klidně informujte o tom, že své stanovisko dáte vědět až po všech setkáních a prohlídkách. Samozřejmě je pro obě strany fér, stanovit alespoň nějaký časový rámec, do kdy dáte vědět. 
  • Po prohlídce u vážných zájemců opět prověřte získané informace. V této fázi už můžete mít více vážných a vhodných kandidátů. Před samotným podpisem smlouvy můžete požádat o referenci od původního pronajímatele, doložení příjmu nebo potvrzení o zaměstnání a také potvrzení bezdlužnosti. Přeci jen svěřujete někomu k užívání majetek v hodnotě statisíců až miliónů. Opravdový zájemce by s takovým doložením, nejpozději k podpisu smlouvy, neměl mít problém. 

Pronájem a typ nemovitosti 

Jinak budete vybírat nájemníka do vlastního domu, který má více bytových jednotek a budete tak v podstatě žít “jako jedna rodina”. Jinak do bytu, který máte v centru města, a jinak do chalupy, která je od vás vzdálena přes celou republiku. Praxe ukazuje, že určité skupiny nájemníků mají podobné požadavky i nároky na nemovitost acenu nájmua lze od nich očekávat podobný vztah a přístup k získanému bydlení. 

Studenti a svobodní jednotlivci 

Preferují bydlení v blízkosti center měst, zábavy, školy nebo zaměstnání. Hodně cestují, často mění bydlení a spíše preferují krátkodobé a levnější nájmy, mnohdy sdílejí bydlení s více spolubydlícími. Mohou být docela hluční a také péče o vybavení bytu nepatří k jejich prioritám. 

Mladé páry 

Obvykle jde o první společné bydlení. Na jeho výběru si dávají záležet, řádně o něj pečují a při souběhu dvou příjmů také bývají spolehlivými nájemníky. Podobně jako svobodní jednotlivci mají rádi vše, od zábavy až po služby tzv. “na dosah ruky”. Pokud zvolí větší bydlení, mohou plánovat založení rodiny a budou tak hledat dlouhodobé bydlení s většími nároky na nemovitost samotnou i její okolí. Samozřejmě se může stát, že se založením rodiny zváží stěhování “do vlastního” nebo blíže přírodě. 

Rodiny s dětmi 

Pro rodiny s dětmi bude zásadní občanská vybavenost a okolí pronajímané nemovitosti. Určitě vyhledávají dlouhodobé bydlení. Život s malými dětmi může na vybavení nemovitosti zanechat nemalé stopy. Počítat je potřeba s hlučností. Můžete se dostat do emočně nepříjemných situací v případě, že takoví nájemníci nebudou včas a řádně plnit své povinnosti.  

Senioři 

Vybírají klidnou lokalitu, ale s dobrou dostupností. Dům s výtahem. Obvykle se už nechtějí stěhovat a bydlení hledají trvalé. Mohou se objevit problémy s péčí o domácnost a také v komunikaci. Patří ale k věrným a nenáročným nájemníkům.  

 

Poslední články

Možné změny v podmínkách pronájmů bytů v roce 2024

V první týdnech roku 2024 je poptávka po bydlení na pronájem stále výrazně vyšší, než je dostupná nabídka, přičemž situace…

Pokračovat ve čtení

Ceny nemovitostí 2023: aktuální vývoj

Ceny nemovitostí se v roce 2023 a v několika předcházejících letech pohybovaly jako na houpačce. Vzrostly do nebývalých výšin, aby poté začaly pomalu klesat. Většina analytiků předpokládala, že tento trend poklesu bude pokračovat.…

Pokračovat ve čtení

Bydlení v centru města nebo na okraji? Jaké má (ne)výhody?

K rozhodnutí o změně stávajícího bydlení nás obvykle přivede větší životní změna. Třeba založení rodiny, změna zaměstnání nebo naopak…

Pokračovat ve čtení