Velký průvodce odhady nemovitostí – víte, kolik stojí?

Víte, jaké odhady nemovitostí existují a k čemu slouží? Kdo může takový odhad vypracovat a k jakým účelům lze ten který typ odhadu použít? A kolik vůbec stojí odhad nemovitostí?

kolik stojí odhad nemovitostí

1.   Odhad ceny před prodejem – tržní odhad

Správné stanovení tržní ceny nemovitosti je velmi důležité především pro vlastníky, kteří uvažují o prodeji své nemovitosti. Ideální hodnotu (domu, bytu i pozemku), za jakou svoji nemovitost nabídnout na realitním trhu, mohou dnes majitelé zjistit jak skrze profesionální odhad, tak i pomocí vlastní iniciativy v online kalkulačce Odhad-zdarma.cz, která funguje rychle, bezplatně a bez nutnosti zadávání osobních údajů.

2.   Odhad ceny pro účely dědického řízení

K účelu stanovení tržní ceny nemovitosti k náležitostem týkajícím se dědictví si v drtivé většině případů vystačíte s odborným oceněním od realitní kanceláře. Výsledná odhadnutá cena se v praxi zpravidla přibližuje tržní ceně nemovitosti ke dni úmrtí zůstavitele. A kolik tento odhad nemovitosti stojí? Vyhotovení odhadu bývá obvykle zdarma, prodáváte-li nemovitost po skončení dědického řízení přes danou realitní kancelář. V opačném případě se náklady pohybují v řádu tisíců korun.

3.   Odhad banky: Když chcete hypotéku

Rádi byste od banky získali hypotéku? Pak se bez odhadu určitě neobejdete. Banku zajímá především tzv. LTV (poměr ceny nemovitosti, kterou ručíte vůči výši úvěru, o který žádáte). Odhad mohou zpravidla vypracovat zaměstnanci banky či spolupracující odhadci. Ti zpracovávají odhady, které jsou následně podkladem ke schválení hypotečního úvěru a zároveň ovlivňují i výši úroku. Cenu odhadu by banka měla oznámit předběžně.

4.   Odhad optimální výše nájmu

Odhad se nemusí týkat pouze ceny nemovitosti při prodeji, ale lze ho využít i při stanovení výše nájmu. I tuto informaci můžete získat přes Odhad-zdarma.cz. Tato online kalkulačka je neustále aktualizována, aby hodnoty vždy odpovídaly reálné tržní situaci.

5.   Znalecký posudek – nejdražší možnost, pro úřady nutnost

Znalecké posudky se běžně vypracovávají pro účely soudního řízení, kdy je potřeba stanovit cenu obvyklou – typicky jde například o situaci, kdy je vedeno insolvenční řízení, oddlužení nebo třeba rozvod. Přičemž právě z posudků vychází soud při svém rozhodování. Z toho důvodu je v nich potřeba co možná nejobjektivněji stanovit hodnotu nemovitostí, které dotyčná osoba či firma vlastní, případně o které se soudí. Znalecký posudek si také můžete nechat zpracovat, potřebujete-li stanovit výši daně pro finanční úřad.

Je dobré vědět, že cena, kterou znalec určí, nemusí vždy odrážet aktuální hodnotu, kterou nemovitost na trhu skutečně má. Odhadní cena je totiž stanovena na principu závazných indexů a koeficientů, kterými se znalec řídí. Jejich hodnoty pravidelně upravuje Ministerstvo financí na základě dat od Českého statistického úřadu. Ovšem jelikož je realitní trh značně proměnlivý, dochází často k nesouladu mezi posudkem a reálnou aktuální hodnotou na realitním trhu. Proto tento odhad nebývá příliš přesvědčivý při jednání o prodeji jakékoliv nemovitosti.

Znalecký posudek nemůže zpracovat jakýkoliv odhadce. Může ho zhotovit pouze soudní znalec, který musí být jmenován a zapsán v seznamu. Tento posudek obvykle vyjde kolem 5 tisíci korun, ceny však bývají různé.

Poslední články

Bydlení v centru města nebo na okraji? Jaké má (ne)výhody?

K rozhodnutí o změně stávajícího bydlení nás obvykle přivede větší životní změna. Třeba založení rodiny, změna zaměstnání nebo naopak…

Pokračovat ve čtení

Úspěšný pronájem začíná správným výběrem nájemníka

Rozhodli jste se pronajmout nemovitost? Nebo už se dokonce ozvali první zájemci? Pokud výběru nájemníka věnujete čas a energii, můžete si…

Pokračovat ve čtení

Prodej nemovitosti jako řešení dluhů? Jaký je rozdíl mezi dražbou, aukcí a výkupem nemovitosti

Dostali jste se do situace, kdy nezvládáte splácet všechny půjčky a platby, jejich výše dosahuje vysokých částek a jste majitelem nemovitosti?…

Pokračovat ve čtení